Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC1K21
RNF14FTC1K21 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC1K21
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC1K21.pdf
Availability of RNF14FTC1K21
QUANTITY
RNF14FTC1K21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC1K21
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC1K21
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC1K21
Related LinksRNF14F, RNF14FTC1K21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC1K21 Details Description
Related parts for RNF14FTC1K21
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE USB B-B MALE DBL SHIELD 5M datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 21-25AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V 2% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.27A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SHOCK RESIST 30MM FNO-8 LENS datasheet.pdf