Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC249K
RNF14FTC249K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC249K
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC249K.pdf
Availability of RNF14FTC249K
QUANTITY
RNF14FTC249K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC249K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC249K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC249K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC249K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC249K Details Description
Related parts for RNF14FTC249K
CABLE SCSI1-SCSI3 UL2919 .9M datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT FLANGE WIRES datasheet.pdf
CONN CABLE STRAIGHT 5M FOR E2FM datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 12V 420MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM W/LENS 3.5A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A datasheet.pdf