Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC261K
RNF14FTC261K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC261K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC261K.pdf
Availability of RNF14FTC261K
QUANTITY
RNF14FTC261K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC261K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC261K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC261K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC261K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC261K Details Description
Related parts for RNF14FTC261K
CONN HDR BRKWAY .100 80POS VERT datasheet.pdf
BASE ELEMENT W/ SNAP FOOT 35MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 50MA DUAL MCP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TOOL LOCATOR ADJUSTABLE datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf