Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC274R
RNF14FTC274R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC274R
Brief Description
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC274R.pdf
Availability of RNF14FTC274R
QUANTITY
RNF14FTC274R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC274R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC274R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC274R
Related LinksRNF14F, RNF14FTC274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC274R Details Description
Related parts for RNF14FTC274R
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1600V V1A-PAK datasheet.pdf
TERMINAL BLK 6POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf