Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC324K
RNF14FTC324K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC324K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC324K.pdf
Availability of RNF14FTC324K
QUANTITY
RNF14FTC324K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC324K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC324K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC324K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC324K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC324K Details Description
Related parts for RNF14FTC324K
CONN HEADER 8POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4A 19 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO204AL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 22 CKT T datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
22000UF 40V 40X70MM 105C 5000H datasheet.pdf