Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC3M01
RNF14FTC3M01 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC3M01
Brief Description
RES 3.01M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC3M01.pdf
Availability of RNF14FTC3M01
QUANTITY
RNF14FTC3M01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC3M01
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC3M01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC3M01
Related LinksRNF14F, RNF14FTC3M01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC3M01 Details Description
Related parts for RNF14FTC3M01
RES SMD 187 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL. TYP B25, M. S datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf