Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC42R2
RNF14FTC42R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC42R2
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC42R2.pdf
Availability of RNF14FTC42R2
QUANTITY
RNF14FTC42R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC42R2
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC42R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC42R2
Related LinksRNF14F, RNF14FTC42R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC42R2 Details Description
Related parts for RNF14FTC42R2
WIRE TIE BLUE STD 4"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.00K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CABLE 4POS PLUG R/A-STR SCKT 10M datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
SMB PLUG STR 50OHM RG316 DS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 12MSOP datasheet.pdf