Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC43K2
RNF14FTC43K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC43K2
Brief Description
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC43K2.pdf
Availability of RNF14FTC43K2
QUANTITY
RNF14FTC43K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC43K2
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC43K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC43K2
Related LinksRNF14F, RNF14FTC43K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC43K2 Details Description
Related parts for RNF14FTC43K2
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf