Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC4K75
RNF14FTC4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC4K75
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC4K75.pdf
Availability of RNF14FTC4K75
QUANTITY
RNF14FTC4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC4K75
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC4K75
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC4K75
Related LinksRNF14F, RNF14FTC4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC4K75 Details Description
Related parts for RNF14FTC4K75
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 80' NM UHFM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 40A 200W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf