Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC59R0
RNF14FTC59R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC59R0
Brief Description
RES 59 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC59R0.pdf
Availability of RNF14FTC59R0
QUANTITY
RNF14FTC59R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC59R0
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC59R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC59R0
Related LinksRNF14F, RNF14FTC59R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC59R0 Details Description
Related parts for RNF14FTC59R0
DIODE GEN PURP 800V 20A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X48 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/FX- datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IGBT 400V 20A 125W DPAK-3 datasheet.pdf