Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC5K76
RNF14FTC5K76 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC5K76
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC5K76.pdf
Availability of RNF14FTC5K76
QUANTITY
RNF14FTC5K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC5K76
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC5K76
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC5K76
Related LinksRNF14F, RNF14FTC5K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC5K76 Details Description
Related parts for RNF14FTC5K76
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf