Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC6K81
RNF14FTC6K81 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC6K81
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC6K81.pdf
Availability of RNF14FTC6K81
QUANTITY
RNF14FTC6K81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC6K81
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC6K81
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC6K81
Related LinksRNF14F, RNF14FTC6K81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC6K81 Details Description
Related parts for RNF14FTC6K81
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC TRANS RS485/RS422 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf