Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC6K81
RNF14FTC6K81 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC6K81
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC6K81.pdf
Availability of RNF14FTC6K81
QUANTITY
RNF14FTC6K81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC6K81
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC6K81
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC6K81
Related LinksRNF14F, RNF14FTC6K81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC6K81 Details Description
Related parts for RNF14FTC6K81
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BATTERY PACK FOR UPS 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 152POS Z-PACK VERT datasheet.pdf
CABLE USB EMBD UART 5V .1"HDR datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE datasheet.pdf
IC TFT-LCD PWR SUPPLY 28TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
XFRMR GATE DRIVE SMD datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 20A CARTRIDGE datasheet.pdf