Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC95K3
RNF14FTC95K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC95K3
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC95K3.pdf
Availability of RNF14FTC95K3
QUANTITY
RNF14FTC95K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC95K3
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC95K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC95K3
Related LinksRNF14F, RNF14FTC95K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC95K3 Details Description
Related parts for RNF14FTC95K3
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf