Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC9K76
RNF14FTC9K76 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC9K76
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC9K76.pdf
Availability of RNF14FTC9K76
QUANTITY
RNF14FTC9K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC9K76
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC9K76
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC9K76
Related LinksRNF14F, RNF14FTC9K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC9K76 Details Description
Related parts for RNF14FTC9K76
SSR GN3 3-PHASE 25A 90-140VAC datasheet.pdf
ANTENNA 433MHZ 1/4WAVE SMA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A P600 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SCREWLOCK FEMALE 4-40 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
DOUBLE MOTOR MOUNT KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN PCB datasheet.pdf