Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD10R2
RNF14FTD10R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD10R2
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD10R2.pdf
Availability of RNF14FTD10R2
QUANTITY
RNF14FTD10R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD10R2
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD10R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD10R2
Related LinksRNF14F, RNF14FTD10R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD10R2 Details Description
Related parts for RNF14FTD10R2
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VID DIFF SGL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CRYSTAL 4.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf