Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD11K5
RNF14FTD11K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD11K5
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD11K5.pdf
Availability of RNF14FTD11K5
QUANTITY
RNF14FTD11K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD11K5
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD11K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD11K5
Related LinksRNF14F, RNF14FTD11K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD11K5 Details Description
Related parts for RNF14FTD11K5
RES 12K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf