Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD14K7
RNF14FTD14K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD14K7
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD14K7.pdf
Availability of RNF14FTD14K7
QUANTITY
RNF14FTD14K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD14K7
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD14K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD14K7
Related LinksRNF14F, RNF14FTD14K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD14K7 Details Description
Related parts for RNF14FTD14K7
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 4-TO-16 DECODER/DEMUX 24-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS GOLD .100 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf
GROMMET 0.109" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf