Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD17R8
RNF14FTD17R8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD17R8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD17R8.pdf
Availability of RNF14FTD17R8
QUANTITY
RNF14FTD17R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD17R8
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD17R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD17R8
Related LinksRNF14F, RNF14FTD17R8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD17R8 Details Description
Related parts for RNF14FTD17R8
INDUCT ARRAY 2 COIL 32.33UH SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 28POS .125 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HIGH datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf