Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD17R8
RNF14FTD17R8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD17R8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD17R8.pdf
Availability of RNF14FTD17R8
QUANTITY
RNF14FTD17R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD17R8
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD17R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD17R8
Related LinksRNF14F, RNF14FTD17R8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD17R8 Details Description
Related parts for RNF14FTD17R8
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FIFO 4096X36 15NS 256BGA datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBPC datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC SMD datasheet.pdf