Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD215R
RNF14FTD215R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD215R
Brief Description
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD215R.pdf
Availability of RNF14FTD215R
QUANTITY
RNF14FTD215R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD215R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD215R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD215R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD215R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD215R Details Description
Related parts for RNF14FTD215R
CAP TANT 0.1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR ARM datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT A MED datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERG 0.100" DUAL datasheet.pdf