Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD221R
RNF14FTD221R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD221R
Brief Description
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD221R.pdf
Availability of RNF14FTD221R
QUANTITY
RNF14FTD221R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD221R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD221R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD221R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD221R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD221R Details Description
Related parts for RNF14FTD221R
IC AUTO TIME SET 18-DIP datasheet.pdf
TERM BLK PCB 10 1&5 OPEN 7POS datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 1024RES 2M datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 15W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf