Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD2K10
RNF14FTD2K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD2K10
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD2K10.pdf
Availability of RNF14FTD2K10
QUANTITY
RNF14FTD2K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD2K10
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD2K10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD2K10
Related LinksRNF14F, RNF14FTD2K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD2K10 Details Description
Related parts for RNF14FTD2K10
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DEVELOPMENT BOARD FOR PIC12F675 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 22POS SNGL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V AAA 650MAH NIMH datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 5.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf