Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD523R
RNF14FTD523R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD523R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD523R.pdf
Availability of RNF14FTD523R
QUANTITY
RNF14FTD523R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD523R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD523R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD523R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD523R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD523R Details Description
Related parts for RNF14FTD523R
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8MAP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 11POS datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 2A 8-LFCSP datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf