Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD53K6
RNF14FTD53K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD53K6
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD53K6.pdf
Availability of RNF14FTD53K6
QUANTITY
RNF14FTD53K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD53K6
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD53K6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD53K6
Related LinksRNF14F, RNF14FTD53K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD53K6 Details Description
Related parts for RNF14FTD53K6
TVS DIODE 171VWM 274VC SMA datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 51 F 12" YEL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf