Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD562R
RNF14FTD562R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD562R
Brief Description
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD562R.pdf
Availability of RNF14FTD562R
QUANTITY
RNF14FTD562R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD562R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD562R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD562R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD562R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD562R Details Description
Related parts for RNF14FTD562R
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POWER AMP 1W 3.5GHZ 32-VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4" TFN NM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT SLD datasheet.pdf