Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD71K5
RNF14FTD71K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD71K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD71K5.pdf
Availability of RNF14FTD71K5
QUANTITY
RNF14FTD71K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD71K5
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD71K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD71K5
Related LinksRNF14F, RNF14FTD71K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD71K5 Details Description
Related parts for RNF14FTD71K5
CONN HEADER 94POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A PPAK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 1000CPR 1/4" datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR RLR 79218454 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A X2-DFN0806-3 datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf