Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD976K
RNF14FTD976K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD976K
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD976K.pdf
Availability of RNF14FTD976K
QUANTITY
RNF14FTD976K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD976K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD976K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD976K
Related LinksRNF14F, RNF14FTD976K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD976K Details Description
Related parts for RNF14FTD976K
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS74001DPT-713 datasheet.pdf
CONN SOCKET TYPE A 110POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 10 POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf