Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD9K09
RNF14FTD9K09 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD9K09
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD9K09.pdf
Availability of RNF14FTD9K09
QUANTITY
RNF14FTD9K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD9K09
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD9K09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD9K09
Related LinksRNF14F, RNF14FTD9K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD9K09 Details Description
Related parts for RNF14FTD9K09
ICL 0.7 OHM 25% 12A 22MM datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
07P CST100 SHRD HDR ASSY R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf