Stackpole Electronics Inc. RNF14FTE196K
RNF14FTE196K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTE196K
Brief Description
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTE196K.pdf
Availability of RNF14FTE196K
QUANTITY
RNF14FTE196K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTE196K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTE196K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTE196K
Related LinksRNF14F, RNF14FTE196K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTE196K Details Description
Related parts for RNF14FTE196K
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT SYNC U/D 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf