Stackpole Electronics Inc. RNF14FTE243R
RNF14FTE243R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTE243R
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTE243R.pdf
Availability of RNF14FTE243R
QUANTITY
RNF14FTE243R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTE243R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTE243R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTE243R
Related LinksRNF14F, RNF14FTE243R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTE243R Details Description
Related parts for RNF14FTE243R
IC REG LDO 3.2V 50MA SNT4A datasheet.pdf
PANEL CUTOUT PUNCH DMS-20-P datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR MOM ILLUM 2X40 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf