Stackpole Electronics Inc. RNF14FTE49K9
RNF14FTE49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTE49K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTE49K9.pdf
Availability of RNF14FTE49K9
QUANTITY
RNF14FTE49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTE49K9
Internal Part NumberEIS-RNF14FTE49K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTE49K9
Related LinksRNF14F, RNF14FTE49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTE49K9 Details Description
Related parts for RNF14FTE49K9
CONN TERM MALE 8AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
KIT STARTER FOR STM32 512K FLASH datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20QFN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf