Stackpole Electronics Inc. RNF14JTD2K70
RNF14JTD2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14JTD2K70
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14JTD2K70.pdf
Availability of RNF14JTD2K70
QUANTITY
RNF14JTD2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14JTD2K70
Internal Part NumberEIS-RNF14JTD2K70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14JTD2K70
Related LinksRNF14J, RNF14JTD2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14JTD2K70 Details Description
Related parts for RNF14JTD2K70
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf