Stackpole Electronics Inc. RNF18BTC10K0
RNF18BTC10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTC10K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTC10K0.pdf
Availability of RNF18BTC10K0
QUANTITY
RNF18BTC10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTC10K0
Internal Part NumberEIS-RNF18BTC10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTC10K0
Related LinksRNF18B, RNF18BTC10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTC10K0 Details Description
Related parts for RNF18BTC10K0
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 20WLP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
KEY LOCK PLASTIC BI-POLAR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 3A WIRE datasheet.pdf
LED T1-3/4 RED 635NM VAR HT datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf