Stackpole Electronics Inc. RNF18BTC267R
RNF18BTC267R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTC267R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTC267R.pdf
Availability of RNF18BTC267R
QUANTITY
RNF18BTC267R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTC267R
Internal Part NumberEIS-RNF18BTC267R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTC267R
Related LinksRNF18B, RNF18BTC267R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTC267R Details Description
Related parts for RNF18BTC267R
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.487 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP CER 15UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf