Stackpole Electronics Inc. RNF18BTC402R
RNF18BTC402R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTC402R
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTC402R.pdf
Availability of RNF18BTC402R
QUANTITY
RNF18BTC402R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTC402R
Internal Part NumberEIS-RNF18BTC402R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTC402R
Related LinksRNF18B, RNF18BTC402R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTC402R Details Description
Related parts for RNF18BTC402R
CONN CAP 8POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A NS-B1 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OSCILLATOR 24STAGE 16DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL MOSFET DRIVER 8SO datasheet.pdf
IC FPGA 904 I/O 1704BGA datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf