Stackpole Electronics Inc. RNF18BTD42K2
RNF18BTD42K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTD42K2
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTD42K2.pdf
Availability of RNF18BTD42K2
QUANTITY
RNF18BTD42K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTD42K2
Internal Part NumberEIS-RNF18BTD42K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTD42K2
Related LinksRNF18B, RNF18BTD42K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTD42K2 Details Description
Related parts for RNF18BTD42K2
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PANEL RAILS 10.5" 6U PAIR datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
2144 SILVER 100 FT datasheet.pdf
IC CTRLR ARCNET 2KX8 RAM 28PLCC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
STD HBEAPR160T K datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf