Stackpole Electronics Inc. RNF18BTD499R
RNF18BTD499R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTD499R
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTD499R.pdf
Availability of RNF18BTD499R
QUANTITY
RNF18BTD499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTD499R
Internal Part NumberEIS-RNF18BTD499R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTD499R
Related LinksRNF18B, RNF18BTD499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTD499R Details Description
Related parts for RNF18BTD499R
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
SNSW 15.1A SLDR NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf