Stackpole Electronics Inc. RNF18BTD4K53
RNF18BTD4K53 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTD4K53
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTD4K53.pdf
Availability of RNF18BTD4K53
QUANTITY
RNF18BTD4K53 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTD4K53
Internal Part NumberEIS-RNF18BTD4K53
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTD4K53
Related LinksRNF18B, RNF18BTD4K53 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTD4K53 Details Description
Related parts for RNF18BTD4K53
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.50V SOT143-4 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf