Stackpole Electronics Inc. RNF18DTD499K
RNF18DTD499K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18DTD499K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF18DTD499K.pdf
Availability of RNF18DTD499K
QUANTITY
RNF18DTD499K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18DTD499K
Internal Part NumberEIS-RNF18DTD499K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18DTD499K
Related LinksRNF18D, RNF18DTD499K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18DTD499K Details Description
Related parts for RNF18DTD499K
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 25POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf