Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC100R
RNF18FTC100R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC100R.pdf
Availability of RNF18FTC100R
QUANTITY
RNF18FTC100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC100R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC100R
Related LinksRNF18F, RNF18FTC100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC100R Details Description
Related parts for RNF18FTC100R
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 6PCK 50/125 AQUA datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 448MA 1 OHM SMD datasheet.pdf