Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC100R
RNF18FTC100R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC100R.pdf
Availability of RNF18FTC100R
QUANTITY
RNF18FTC100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC100R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC100R
Related LinksRNF18F, RNF18FTC100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC100R Details Description
Related parts for RNF18FTC100R
IC SENSOR TEMP/CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE MINI RED 3.9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LCK THR STUD 1 1/8" datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE24 M25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
02 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
17W2 F PC 20A POWER THRU HOLE datasheet.pdf