Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC102K
RNF18FTC102K picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC102K
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC102K.pdf
Availability of RNF18FTC102K
QUANTITY
RNF18FTC102K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC102K
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC102K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC102K
Related LinksRNF18F, RNF18FTC102K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC102K Details Description
Related parts for RNF18FTC102K
IC ADC 4 1/2DGT 64-MQFP datasheet.pdf
FERRULE WIRE UNINS 6AWG 500PC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A SMA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 11POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-3.63V 10A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf