Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC10R0
RNF18FTC10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC10R0
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC10R0.pdf
Availability of RNF18FTC10R0
QUANTITY
RNF18FTC10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC10R0
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC10R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC10R0
Related LinksRNF18F, RNF18FTC10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC10R0 Details Description
Related parts for RNF18FTC10R0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
SSD 1GB 2.5" UATA datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 15A SILVER QC 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/RH DGTL 6DFN IND datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf