Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC475R
RNF18FTC475R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC475R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC475R.pdf
Availability of RNF18FTC475R
QUANTITY
RNF18FTC475R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC475R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC475R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC475R
Related LinksRNF18F, RNF18FTC475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC475R Details Description
Related parts for RNF18FTC475R
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 29 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 1% 200W datasheet.pdf