Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC73R2
RNF18FTC73R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC73R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC73R2.pdf
Availability of RNF18FTC73R2
QUANTITY
RNF18FTC73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC73R2
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC73R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC73R2
Related LinksRNF18F, RNF18FTC73R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC73R2 Details Description
Related parts for RNF18FTC73R2
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC VID VOLTAGE PROGRAMMER 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 73A PLUS247 datasheet.pdf
TAS3208EVM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf