Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC73R2
RNF18FTC73R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC73R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC73R2.pdf
Availability of RNF18FTC73R2
QUANTITY
RNF18FTC73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC73R2
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC73R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC73R2
Related LinksRNF18F, RNF18FTC73R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC73R2 Details Description
Related parts for RNF18FTC73R2
HOLDER BATTERY COIN 12MM DIA SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 2.1 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf