Stackpole Electronics Inc. RNF18FTC7K87
RNF18FTC7K87 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTC7K87
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTC7K87.pdf
Availability of RNF18FTC7K87
QUANTITY
RNF18FTC7K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTC7K87
Internal Part NumberEIS-RNF18FTC7K87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTC7K87
Related LinksRNF18F, RNF18FTC7K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTC7K87 Details Description
Related parts for RNF18FTC7K87
DIODE SWITCHING 50V SOT-143 datasheet.pdf
JUMPER ZQV 4 N/3 RED datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF2B 4.5V datasheet.pdf
FUSE 1600A 250V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf