Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD120R
RNF18FTD120R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD120R.pdf
Availability of RNF18FTD120R
QUANTITY
RNF18FTD120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD120R
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD120R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD120R
Related LinksRNF18F, RNF18FTD120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD120R Details Description
Related parts for RNF18FTD120R
CONN HEADR MOD I VERT TIN STRIP datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADM7001 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 105NS 56TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.1A 280 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 6POS datasheet.pdf