Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD12K4
RNF18FTD12K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD12K4
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD12K4.pdf
Availability of RNF18FTD12K4
QUANTITY
RNF18FTD12K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD12K4
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD12K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD12K4
Related LinksRNF18F, RNF18FTD12K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD12K4 Details Description
Related parts for RNF18FTD12K4
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC AM/FM+AUXIN RECEIVER 24SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 41POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X20MM 2WR datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf